„Здрасти, Бабо! Днес ще ти разкажа за новите Интернет веселби, добили популярност през последните години, а именно гифчета и миймове/мемета.”
„Добре, Чадо, какви са тези гафчета и мимове?”
„Пак не слушаш внимателно, Бабо! Става въпрос за съвременните карикатури.”
Първото се казва GIF, като то може да се произнася и като [гиф] или [джиф]. Представлява графично, най-често анимирано изображение. Използваме го за иронични визуални отговори, за да покажем реакцията си нагледно. Те могат да съдържат и кратък текст.
Пример за гиф-ситуация:
Момче споделя с приятели, че е спало с готино момиче.
Ответна реакция от тях в чата:
Вторият тип известни картинки се казват meme [мем] [мийм] [меме]. Това е вид визуално послание, което стана много зарибяващо в онлайн културата. Изображението имитира дадена ситуация в живота, често взима познати образи и добавя малко думи. Меметата се използват за шегички, диалози, цитати от известни личности и други. Те са достатъчно общочовешки, за да могат да ангажират емоционално голяма група от хора.
Например следващият пример с известен мотив от Хайди и Клара (момичето в инвалидната количка). Все пак си ги знаем зодия Скорпион.
„Научи ли сега какво е гиф и какво мийм?”
„Чадо, прегледах ги, малко са грознички тези картинки.”
„Не съм твърдяла, че са някакъв писък на културата. Просто са релевантни и забавни.”
„Искаш ли да видиш навремето нашите мемета? Сещаш ли се как съм ти разказвала по картинки от Бидструп?”
„Прекрасни са. Но имат един недостатък. Трудно се правят дигитални, така че да могат да се изпратят. Сигурно ти е отнело цяла вечност!”
Баба праща: