„Здравей, Чадо! Пак е Дядо. Тия дни разглеждахме с Баба ти моите диапозитиви. Такива хубави снимки съм ти направил само в две кутийки по двадесетина пози! Затъмнихме стаята и се върнахме в детството ти. Магични цветове и спомени! Сега снимките, дето ни ги пращаш са толкова много и толкова разбъркани, че дори не можем да си изберем, за да си направим едно албумче. Ей така, да си имаме, да си разглеждаме, когато си някъде далеч.“

„Здрасти, Дядо! Пък аз помня за вниманието, с което измерваше с крачки фокусното разстояние, за преценяването на светлината и най-вече за моето нетърпение за проявяването на снимките. Сега е готино, че ги виждаме веднага!“

„Но изглежда, че хич не гледате какво снимате! Иначе се чудя защо бихте показвали такива орязани композиции и някои доста безсмислени снимки на всичко, каквото се сетите! Едно време снимането беше ценЕн и цЕнен лукс, давахме си повече зор да изпипваме ограничения брой кадри. Днес сте мързеливи и разглезени – всеки е вече фотограф! Какафония от кадри!“

„Да, но дигиталната камера дава по-голям шанс да имаш по-добри снимки, точно защото можеш да снимаш повече! Процентно имаш по-голям шанс да успееш да направиш стойностен кадър, когато имаш повече опити.“

„Чадо, не искам да ти противореча, но вашите снимки даже вече не ви принадлежат съвсем! Те са повече на Фейсбук и на Гугъл, отколкото ваши. Всичко се свежда до цъкането на едно копче и споделянето. Имате си архивирани толкова хиляди снимки, че в плявата се губи най-доброто!“

„Всяка снимка, дори естетически неиздържана спрямо принципите на фотографията, може да ни донесе хубав спомен. Не е ли прекрасно, че имаме начин да запечатваме всеки важен за нас миг и по такъв визуален начин?“

„„Истински се вижда само със сърцето.“ Аз си оставам старомоден в това направление и си мисля, че отиваш на ресторант, за да изпиташ наслада и да приемаш храната със сетивата си! Камерата на gsm-а още не е официално сетиво! На концерти се ходи, за да съпреживееш музиката, а не да се присъединиш към гора от ръце, които държат какви ли не устройства, за да покажат, че са посетили еди-кой си концерт. Едно време си говорехме без палци (отнася се до Фейсбук, тъй като когато там харесваш нещо, натискаш едно палче).“

„Един палец казва повече от 1000 думи, Дядо 🙂

Сега нека ти разкажа за няколко важни понятия, свързани с фотографията.“

  • Google Drive [Гугъл Драйв] = приложение за складиране/запазване на файлове, включително и на снимки/албуми. Това е вероятно най-известният „облак“ за съхраняване на съдържание онлайн, както и за споделянето му.
  • SlideShow [слайдшоу] = Това е вид презентация (най-често на компютър), която представя предварително избрани снимки, които се сменят автоматично на определено време (обикновено през няколко секунди). Това е дигиталния начин да разлистваш албум, но онлайн и със стрелки за ляво и дясно.
  • Photoshop [фотошоп] е компютърна програма, чрез която снимката може да се редактира. Както съм разказвала на Баба, това е евтин дигитален „крем“, чрез който недостатъците по снимката могат да се омекотят или дори премахнат (бръчки, изрязване на цели обекти, корекции по светлината и прочие).
  • Стокова фотография (идва от английското ‘stock’ = запас) е набор от различни кадри на най-различни обекти, чийто лиценз се закупува с дадена цел. Пример са рекламните агенции, които имат нужда от професионална снимка на бебе, но нямат време да се занимават със самото заснемане, има специални сайтове за стокова фотография, откъдето могат да си закупят такава снимка. С дигитализацията на снимките, незаконната употреба на чужди снимки скочи многократно. Заради лесното копиране, авторските права бяха потъпкани като от побесняло стадо антилопи гну. Въведоха се нови закони за интелектуална собственост, които да предотвратяват или наказват подобни кражби. Стоковата фотография, според много фотографи, подбива истинската стойност на пазара, защото позволява на различни компании да закупуват кадри на безценица.
  • Дрон – сигурна съм, че знаеш за военното приложение на дрона, но днес ние го използваме за заснемане на панорамни снимки отгоре, както и за видео. Дронът е летящ робот, който се контролира с дистанционно. Дронът може да заснеме пейзажи от висо-о-о-ко, които принципно може да се окажат доста непосилни за човек.

„Благодаря ти, Чадо. Заслужаваш да ти направя едни палачинки, от моите.“

„Супер, ще ги снимам, за да ги кача във Фейса!“

„Снимай ги, а когато изстинат, дано снимката във Фейса те топли… “ 🙂

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s