„Как е хавата, Бабче?“

„Как да е – никаква те няма, само по морето ходиш, една картичка не се сещаш да пратиш!“

„Пуснах ти имейл със снимки!“

„Хич не е същото! Колко по-стойностно е да избереш картичка, пък да я напишеш, пуснеш. Едно време имаше разни печатчета с животни, толкова ти се радвах! (Стоически понасям речта…) Как бяха нещата с квартирата? Чакат там на гарата обикновено бабички с табелки КВАРТИРА, СТАЯ…“

„А, тая година беше рехаво посрещането от чудати хазайки! Но и ние не разчитаме на такива спонтанности толкова! Проучваме си квартирите онлайн, четем в Интернет за местата, които да посетим, както ти обясних тук, ползваме онлайн карти и сме свели контактите с местните до минимум! Знаеш, че българинът е винаги подозрителен. Не можем току-така да питаме за посоките някой тамошен! Ами ако някой ни преметне? Не, по-добре е с Интернет. Той не лъже. Не греши (много)! Същото и за екскурзоводите – заменяме ги или с аудио екскурзовод, или с мобилно приложение, или просто се разхождаме в музеите… Там поне е хладно!“

„На мен ми изглежда все едно много стерилни са ви станали приключенията! Къде е точно авантюристичният дух в това да знаеш къде ще отидеш и дори да нямаш контакти с местните хора за упътване и препоръки! Да не говорим за музеите… Няма да забравя в музея на Вапцаров в Банско, как една екскурзоводка ни рецитира стихотворенията му през цялата обиколка и накрая всички плакахме! Такава емоция и заряд! Може ли един аудио гид така да те развълнува?“

„Бабче, ние не отиваме на музей, за да плачем! Цялото пътуване е толкова по-лесно с тези дигитални механизми в туризма! Сега ще ти разкажа за няколко нови хитринки, които не знаеш!“

Booking.com е сайт, през който можеш да резервираш стая или апартамент по целия свят, без да се налагат писма, обаждания или лично посещение. Плащането се случва онлайн или на място. Уебсайтът разполага с отзиви от предишни посетители, така се сформира рейтинга (репутацията) на всяка квартира. Има филтри, които могат да улеснят търсенето ви на квартира: цена, реноме, разстояние от центъра на града и прочие.

GPS [джи пи ес] означава глобална система за позициониране, идва от английски: Global Positioning System. Това е система за определяне на положението. Извършва се чрез сателити. Ползваме я в колата, или дори когато се разхождаме някъде пеша. Спестява ни разговорите, но не е 100 % сигурно, че GPS-ът няма да ни прати за зелен хайвер…

Популярни за нашия начин на пътуване са и мобилните приложения, които можеш да свалиш от Google Play или от iTunes от сорта на „10 места, които да посетиш в Париж/Лондон/Белгия“, подобни на това.

В чужбина също така е нашумяла една платформа за споделено пътуване BlaBlaCar. Там всеки, който пожелае да сподели колата си, пише съобщение и ако има желаещи за същия маршрут и час, обменят информация.  Плащането също се извършва онлайн. Всеки, който е бил пътник или шофьор има профил, на който могат да се дават оценки. Това се прави с цел да се информират останалите потребители на сайта, ако има злоупотреби. Ние си имаме подобна фейсбук група за пътуване до/от морето. Ама се използва за шир-потреба понякога.

Относно екскурзовода, скоро бях в Троян, където точно пред залата за керамика, във фантастичния „Музей на художествените занаяти и приложните изкуства“, стои гордо (и информирано) един мултимедиен терминал с тъчскрийн. Този екран съдържа сведения за интересни местности, исторически факти, природни забележителности и прочие. Отделно имаше така наречената „Добавена реалност“, за която можеш да прочетеш повече тук. Отваряш информацията на своя таблет или смартфон и гледаш информационно видео.

И най-важното за съвременното пътуване е споделянето и отбелязването на дадена локация (нарича се тагване, от английски „to tag“ = маркирам, отбелязвам) За това използваме Социалната Медея (както й казваше ти).

Какво ще кажеш за всички тия чудесии?

 

„Чадо, има полезни работи, но това постоянно консултиране с електрониката ми се види на мен като… като…. онлайн кашкавал-турист!“

 

___________________________________

Photo by Ezra Jeffrey on Unsplash

 

 

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s