„Чадо, да те питам, вие защо не четете вече? Навремето всяка книга се разпечатваше в тираж от около 20, 000! Виеха едни опашки като пред месарница. А сега вяло, по няколко екземпляра, четете разни неща от телефона и го броите за стойностна литература.“
„Не си съвсем права, Бабче! Вече има нов начин на четене!“
„Нов начин за това, нов начин за онова…. Да не четете вече с цифри навместо с букви, или с фуния ви вкарват книгите в главата?“
„А, вероятно и това ще стане – я някое чипче ще ни вграждат, я някое хапче „Достоевски“ ще имаме възможността да изпием…“
„Ти разкажи какъв е този нов начин на четене, че много ме съмнява.“
Появи се „екранното“ четене. Сега навместо хартия, носим различни размери устройства и разлистваме с показалец по екрана. Екранът мотивира проучването в реално време. Спорим за нещо в компания, желаем да проверим даден факт, изваждаме телефон или таблет и научаваме бързо и лесно. Това, което ми каза по-горе е, че вие сте имали глад за литература, докато при нас достъпът до информация е толкова светкавичен, че ние няма нужда да очакваме или да се надяваме. Четенето понякога се явява като време-запълвач – четем в метрото, докато чакаме на опашка или докато си взимаме вана… Какво да правиш – еволюция!
На твоето внимание представям следното:
Електронна книга (известна още като e-book [и-бук]) е електронен вариант на печатната книга. Тя е файл и съчетава в себе си текст, картинки, а понякога дори видео и звук. Точно този формат позволява лесното разпространение и закупуване. Има онлайн книжарници, от които можеш да закупиш достъпът до дадена книга. Тя остава за теб и при подходяща защита на авторските права, не е възможно да я „даваш“ на приятели. Можеш да четеш от телефон, таблет, компютър или от т.нар. Ereader.
Ereader [ирийдър] = електронен четец е устройство, което е леко, плоско и с екран, който когато бъде докоснат, изпълнява дадени команди. Например, разлиства страниците на книгите, добавя си бележки по различни страници и позволява бързото търсене на даден цитат или дума. С някои рийдъри дори можеш да четеш на тъмно!
Предимствата на „новото“ четене е нулевият разход за хартия, удобството на едно устройство, на което може да има хиляди книги и възможността за по-лесно споделяне. За хората, които се занимават с продажби и маркетинг на електронна литература е изключително полезно, че имат достъп дори до начина, по който читателят „консумира“ дадено произведение… Какъв жанр си закупува най-често, от къде е, кои са най-предпочитаните книги от даден автор, препрочита ли се книгата, кои са любимите цитати/страници и прочие…
„Не е ли вълнуващо да носиш целия свят със себе си?“
„Не е ли вълнуващо да подчертаваш с молив в някоя сладкарница, да се събирате и да очаквате новите заглавия, да обсъждате прочетеното, да чуваш шума на хартията…?“
„Не е ли вълнуващо да не носиш със себе си по 5 допълнителни кила книги на море? Да спасиш няколко дървета? Да имаш хиляди книги в една? Да закупуваш ново литературно приключение само с няколко почуквания на екрана?“
„Чадо, чети и попивай! Начинът има значение, но не удобството е водещо в четенето, а тръпката, усещането, че откриваш нови аналогии, научаваш за себе си, вдъхновяваш се от някои добродетел, забавляваш се, развиваш въображението си и даваш на света ти да расте!“
„Поздрав, Бабо!“ 🙂